Oak - Josef Pajl
Česky - English   

Nožířství

Jít na domovskou stránku Josefa Pajla

Broušení nožů

Časopis Myslivost 11/2002

Video - Broušení nožů

Broušení loveckého nože-pro někoho běžná a samozřejmá věc, pro jiného velká neznámá. I to způsobuje, že mnoho nožů není po celou dobu životnosti správně naostřeno, bohužel i z toho důvodu, že byly pro daný účel nevhodně vybrány nebo dokonce již nevhodně nabroušeny výrobcem.

Při výběru nože nedokážete rozpoznat kvalitní tepelné zpracování(kalení a popuštění) ani tvrdost čepele a tak výběr zúžíme na kvalitně provedené ostří. Je důležité vědět, že úhel pod kterým je nůž nabroušen určuje sílu s kterou musí být řezáno a zároveň odolnost proti opotřebení(čím je úhel ostřejší tím snadněji se nožem řeže, ale snadněji se otupí zejména při těžší práci). Doporučené úhly břitu: Kobercový nůž 15°, řezbářský, filetovací, kuchařské nože 22°, skalpel 25°, stahovák - skinner 30°, rybářský a lovecký nůž až 40°. Úhel břitu se pochopitelně řídí i návyky lovce a "tíhou" jeho ruky.

Zaměříme se na nejběžnější a to klínovité ostří-výbrus jehož plocha má správně přímo končit vlastním ostřím s odstraněným otřepem-jehlou, nikoliv končit fazetou -jakýmsi druhým "tupějším" sražením hrany tak běžným u všech nožů nevalné kvality (výjimkou je dutý výbrus, kde fazeta je nutností). Pokud je úhel fazety příliš velký jedná se prakticky o sekáčové ostří. Je zřejmé, že toto "ostří" vydrží i velice nešetrné zacházení, ale řezné vlastnosti- nic moc. Jistě jste si již i Vy někdy takový nůž koupili a vzápětí ho museli naostřit, aby skutečně řezal.

Tím jsme se dostali k vlastnímu ostření nože. Existuje mnoho návodů a postupů "zaručujících" dokonalé ostří, ale my se v první řadě zaměříme na tradiční způsob za použití stolního brousku.

Brusné kameny přírodní(Arkansas-používaný rytci, belgický kámen- houslaři, japonské brusné kameny,...) jsou méně vhodné zejména proto, že vybrat kvalitní kámen vyžaduje značnou zkušenost a jejich cena je vysoká.

Jako nejvhodnější se jeví velké syntetické keramické brousky speciálně k tomuto účelu vyrobené z karbidu křemíku-carborunda (snadno ho poznáme podle šedé až šedozelené barvy). Tyto brousky jsou vyrobeny jako oboustranné tj. mající z každé strany jinou zrnitost(hrubší strana-zrnitost 150 a jemnější-zrnitost 320(značení jako u brusných papírů či pláten)) a lze jimi spolehlivě naostřit i čepele vyrobené z velice kvalitních ocelí.

Pro dobrý výsledek je potřeba vědět , že proces broušení má dva kroky-broušení ostří a jeho vyhlazení až vyleštění.

Brousek můžeme smáčet vodou, řídkým minerálním olejem nebo brousit "na sucho".

Vlastní broušení velice otupené čepele probíhá asi takto: Pevně držený nůž položíme na hrubší stranu brousku tak aby plocha výbrusu téměř ležela na ploše brousku a plynule táhneme proti ostří z jedné a poté z druhé strany nože vždy asi 5x.

Jedná se o pohyb složený z pohybu vpřed a doprava(u praváků) po celé délce ostří(jako bychom řezali). Základem úspěchu je dodržet shodný úhel a počet tahů z každé strany. Po tomto broušení Vám zůstane poměrně hrubý povrch a je potřeba ho stejným postupem vyhladit na jemnější straně brousku. Výsledkem je mikroskopicky zubaté ostří s otřepem po broušení- jehlou.

Pokud jehlu neodstraníme, nůž sice bude krátkodobě dobře řezat, ale snadno se "ztupí".Jehlu odstraníme na jemnější straně brousku tak, že lehce zvětšíme úhel a zmenšíme přítlak na čepel. Čepel má nyní kvalitní trvanlivé mikroskopicky zubaté ostří vhodné k řezání zejména vláknitých materiálů. Pokud Vám vyhovuje ostří hladké je nutno je obtáhnout na velice jemném brusném kameni zrnitosti až 1000 a poté na koženém řemenu "po ostří" střídavě jednu a druhou stranu. Na řemen je možno přidat leštící pastu(zelená).Výsledné ostří bude hladké, lesklé a velice, velice ostré.

Pokud chceme jen oživit ostří nového nože vypustíme pochopitelně hrubé broušení. Žádná věda, že? Ale pro dobrý výsledek je nutno trénovat. Nejlépe na starém vyřazeném noži.

Existují i brousící sady s barevně odlišenými brousky( carborundum či diamantové) umožňující pomocí přípravku snadné dodržení úhlu i drsnosti a vynikající výsledek . Nevýhodou je poměrně vysoká cena sad.

Důrazně varuji před použitím domácích ostřičů-koleček nebo jiných ostřičů např. do vrtačky.

Pro správnou údržbu zejména zavíracích nožů je třeba mimo broušení dodat, že mechanismus musí být čistý k čemuž výborně slouží přípravek WD 40(rozpustí a vyplaví nečistoty) a následné namazání mechanizmu kvalitním olejem.

Pokud ani teď nemáte chuť nebo odvahu se do ostření Vašeho nože pustit, svěřte jej osvědčenému nožíři.

Přeji hodně zdaru při práci.

Zpět